عوارض طلاق

طلاق یکی از بزرگترین اتفاقات تلخ که پیامدهای زیاد روانی، جسمی،و اجتماعی دارد که در طلاق به صورت کلی به 4 شاخه اصلی صدمه میرساند.

 • عوارض طلاق برای زنان
 • عوارض طلاق برای مردان
 • عوارض طلاق برای کودکان
 • عوارض طلاق برای جامعه

 

عوارض و پیامدهای که بعد از طلاق بر سر زنان می آید؟

زنان بعد از طلاق در معرض فشارهای روحی و روانی بسیار زیادی مانند استرس، اضطراب و حتی نگران بازگشت به خانواده، حتی نگرانی از برخورد اطرافیان و صحبت های که درباره او گفته می شود ودر مورد عدم توانایی اداره زندگی از لحاظ مالی و در بعضی مواقع عذاب وجدان و پشیمانی در زنان آنها را تا مرز افسردگی میرساند

در بسیاری از زنان که حداقل 2 سال از طلاقشان میگذرد دیده شده که اگر زمان قبل از طلاق کسی شرایط بعد از طلاق و عوارض طلاق در سال های بعد را به آنها گوش زد میکرده از طلاق صرف نظر و رفع مشکلات برای زندگی بهتر با همسرشان را انتخاب می کردند.

علت اصلی طلاق در بسیاری از موارد افراد شرایط بعد از طلاق خود را مثبت و فکر میکنند که به تنهایی از پس مشکلات بر می ایند.

طلاق بیشترین تاثیر را بر زنان دارد بخصوص در زمانی که هم مادر شده باشند و بخواهند سرپرستی فرزندشان را نیز بر عهده بگیرند.

 

عوارض طلاق بر زنان برای ازدواج مجدد

زمانی که زنان طلاق میگیرند دچار بدبینی، بی پناهی، نا امیدی، احساس تنهایی، عدم اطمینان و امنیت در کنار دیگران می شوند. در زمان ازدواج مجدد مورد قضاوت تنگ نظرانه و بدبینانه دیگران و جستجو در زندگی گذشته انها باعث تشدید فشارهای روحی و روانی که سبب دوری از ازدواج مجدد و یا بدلیل مشکلات زندگی مجبور به انتخاب وچون با محدودیت هایی مواجه هستند انتخاب خوبی ندارند.

 

عوارض طلاق برای مردان

آثار طلاق بر مردان قبل از طلاق می باشد بسیاری از روانشناسان معتقدند که در مردان قبل از طلاق دچار ناامیدی، یاس، افسردگی، کاهش اعتماد به نفس، کاهش پذیرش شخصیت فردی  و عدم توانایی بعد از طلاق به شکل گسترده و پنهان در مردان شکل میگیرد.

بعد از طلاق در مردان بعوان یک آسیب اجتماعی در بنیان خانواده اثر گذار می باشد. عوارض طلاق در مردان دارای شدت بسیار زیادتری می باشد بطوری که با درون ریزی ناراحتی ها در معرض حملات سکته ای مختلف، پیری زود راس و حتی منجر به مرگ در مردان میگردد.

عوراض طلاق در مردان منجر به ازدواج مجدد نمی شود

اقلب این تصور می شود که مرد پس از طلاق در ازدواج مجدد می تواند موفقتر شود ولی آمارها نشان داده که مردان بعد از طلاق و گذراندن دوره پس از طلاق که بسیاری از مشکلات روحی و جسمی برای آنها در پی دارد که حداقل یک سال بطول می انجامد و در این مدت حتی منجرب به بازگشت به زندگی با همسر قبلی خود را دارند عبور نمایند دیگر تمایلی  به ازدواج مجدد را ندارند و اگر فرزند هم با مرد زندگی کند این موضوع کمتر نیز خواهد شد.

حسرت زندگی قبلی عوارض طلاق در مردان

اما ذهن مردان همواره پر است از خاطرات سالهای گذشته، خاطرات تلخ و شیرینی که تنهایی شب و بی خوابی که چشمانش و صورت و موهایش را به سمت پیری زود راس می انجامد و انگار قرار نیست که این خاطرات چند سال زندگی مشترک از بین رود و خستگی انه بر چهره مرد می نشیند.

تغییرات رفتاری ناگهانی، افسردگی و احساس افسوس، دوگانگی عاطفی با فرزند، عدم کنترل رفتاری به نحوه ی که در عین حال از همسر قبلی خوشش نم اید ولی همزمان به او احساس مثبتی هم دارد این دوگانگی به این علت می باشد که در همسر قبلی خود خصوصیاتی بوده است که آنها را دوست داشته که هنوز هم دوست دارد که در تفکرات خود دچار عذاب وجدان و احساس تاسف در پی دارد چون فکر می کند که میتوانسته رفتار بهتری نیز داشته باشد.

عوارض طلاق

عوارض طلاق بر کودکان

بر کسی پنهان نمی باشد که بیشترین صدمه و آسیب به فرزند طلاق می باشد چه با پدر زنذگی کند و چه با مادر که بسیاری از والدین بخاطر حفظ سلامت فرزندشان از طلاق صرف نظر می کنند.

تاثیرات و عوارض طلاق بر روی کودکان چه تاثیرایت می گذارید،

 1. احساس نا امنی و هراس ازآنده
 2. ترس از ترد شدن
 3. احساس گناه
 4. ناتوانی ذهنی و جسیمی و بخصوص اجتماعی
 5. احساس اندوه و بلاتکلیفی
 6. اضطراب
 7. خشم و عدم کنترل خشم
 8. آسیب های اجتماعی
 9. فرار از خانواده

و….

اینها بخش کوچکی از آسیبهای می باشد که فرزند متنا سب با سن و شرایط زندگی فرزند برای او ایجاد می شود.

 

فرزندان طلا ی از دغدغه های مسائل داغ و بروز آسیب های اجتماعی در هر کشوری می باشد نحوه برخورد با فرزندان طلاق جزوه بزرگترین عوارض طلاق می باشد که با توجه به سن شرایط بسیار متفاوتی را ایجاد می کند.

 

جهت مشاور در هر یک از موارد عوارض طلاق و نحوه ب خورد با ان می توانید با متخصصین گروه مشاوره ویدا تماس حاصل فرمایید.

 

خدمات مرکز مشاوره ویدا به صورت ۲۴ساعته میباشد؛ جهت تماس از شماره‌های زیر اقدام نمایید :

9099072952 تماس از سراسر کشور

9092305587 تماس فقط از استان تهران