خانواده درمانی

خانواده درمانی رشته‌ای جدیدی در علم روانشناسی است و به علت اهمیت بالای آن آنرا از دیگر شاخه‌های علم روانشناسی جدا کرده‌اند.

انواع رویکردها و نظریه‌ها درمان سیستم‌های خانواده را ارائه داده‌اند که همه آن‌ها روی جنبه ارتباطی مشکلات انسان تأکید دارند. برخی از افرادی که ارتباط بسیار نزدیکی با سر آغاز این رویکردهای سیستمی دارند عبارتند از:

۱-آلفرد آدلر ۲-موری بوئن ۳-ویرجینیا ستیر ۴-کارل ویتاکر ۵-سالوادور مینوچین ۶-جی هیلی ۷-کلومادانس.

 

در خانواده درمانی هدف اصلی درمانگر یا روانشناس شناسایی مشکل در روابط خانوادست که این شناسایی مشکل با بررسی نقش و وظایف اعضای خانواده و تغییر ساختار خانواده با استفاده ازتکنیک‌های تخصصی است

سئو مکانیک

مشکلات متعدد خانواده‌ها اعم از اختلافات زناشویی، خیانت، اعتیاد، مشکلات ارتباطی با فرزندان، عدم درک متقابل، مشکلات رفتاری فرزندان خانواده، افت تحصیلی فرزندان و… است.

از مهمترین مشکلات مشکلات زناشویی است، چرا که این مشکل باعث بروز مشکلات دیگری اعم از ایجاد اختلال در رفتار و برخورد فرزندان، خیانت، اعتیاد و… میشود.

سه مشکل بسیار رایج زوجین عبارت است از :

1.تعارضات پیرامون نزدیکی و دوری

2.میل به کنترل اما بی میلی به پذیرفتن مسئولیت

3.عدم توافق درباره روابط جنسی

 

از دلایل اصلی بروز این مشکلات میتوان به مقاوت در پذیرش تفاوتها بین زوجین اشاره کرد.

جکبسون و کریستنسن که از روانشناسان برجسته خانواده درمانی بودند زوج‌ها را تشویق میکنند تا واضح‌تر ببینند که برخی از تفاوتها اجتناب پذیرند این نوع پذیرش می تواند چرخه هایی رابشکند که هنگام تلاش مستمر یکی برای تغییر دیگری شکل می گیرند و نیز همچنان که مرحله ی صورت بندی ادامه می یابد،همسران کم کم درمی یابند که قربانی های یکدیگر نیستند ،بلکه قربانی الگویی هستند که هر دو در دام آن افتاده اند .

راهبردهای ایجاد تغییر عبارتند از دو جزء اساسی زوج درمانی رفتاری :
1.تبادل رفتار
2.آموزش مهارتهای ارتباطی مداخله رفتاری و مواجهه در زوج درمانی

در ادامه درباره‌ی زوج درمانی، مراحل آن و تمامی مشکلات خانواده بیشتر توضیح خواهیم داد.

خدمات مرکز مشاوره ویدا به صورت ۲۴ساعته میباشد؛ جهت تماس از شماره‌های زیر اقدام نمایید :

9099072952 تماس از سراسر کشور

9092305587 تماس فقط از استان تهران